Historia Wikinga czyli jak powstaliśmy z HKT "Akinakes"
Dodane przez Prezes dnia Luty 05 2012 22:35:15
O NAS czyli kilka słów o HaKaT-cie.

POWSTANIE.
W 1992 roku po obozie harcerskim w Jaworzu (poligon drawski) powstała koncepcja założenia drużyny harcerskiej. Założony już wcześniej zastęp starszoharcerski "AKINAKES" podjął się pracy założenia drużyny. Zaraz po wakacjach w połączeniu z Turystyczno - Krajoznawczym Klubem Imprez na Orientację PTTK "NIEKLASYFIKOWANI" założono 97 Drużynę Harcerską "OTCHŁAŃ" z działającym przy niej Patrolem Straszoharcerskim "AKINAKES". Już niebawem stworzono Związek Drużyn 97 w składzie: 97 Drużyna Harcerska "OTCHŁAŃ", 97 Drużyna Starszoharcerska "FANATYCY OGNIA", 97 Gromada Zuchowa. Oczywiście Fanatyków założył P.S. "AKINAKES" oraz TKKInO "NIEKLASYFIKOWANI". Całość działała przy Hufcu ZHP Szczecin Śródmieście. I tak rozpoczęła się praca turystyczno - harcerska naszej grupy. Człon założycielski Fanatyków stanowili:Robert Filipski, Piotr Biernacki, Andrzej Biernacki, Rafał Konieczka, Maciej Żerek, Sebastian Matusiak, Marcin Zadroziński, Marek Racki, Beaata Malicka, Magda Kaniewska, Anna Łosiewska, Rafał Salamon, Piotr Narożański i jeszcze paru innych wspaniałych ludzików.

I tak to się stało że zaczeliśmy mieszać w Szczecinie.

CO ROBIMY ???
Turystyczno Krajoznawczy Klub Imprez na Orientację "NIEKLASYFIKOWANI' już od 1988 roku organizował imprezy na orientację na terenie Szczecina i Goleniowa. Członkowie klubu rozpoczęli też 1990 roku starty w Pucharach i Mistrzostwach Polski. Tak też po założeniu przez nich drużyny, wielka cześć ich pracy przeszła na Fanatyków. tak też w 1992 roku zorganizowaliśmy wspólnie z Harcerskim Klubem Turystycznym nr 58 I Ogólnopolskie Marsze na Orientację "SZTORM" rangi Pucharu Polski. Po za tym, zorganizowaliśmy wiele imprez lokalnych i wojewódzkich. Rok 1993 rozpoczęlismy drugim najwiekszym projektem - XII Ogólnopolskimi Nocnymi Marszami na Orientację "POLARIS" wspólnie z TKKInO "KOMPAS". Niestety z powodu upadku Szkolnych Kół Turystycznych w tamtych czasach bardzo spadała liczba uczestników w imprezach. Jednak nie zrażeni jakoś sobie radziliśmy i wciąż organizowalismy imprezy na orientację. Do 1995 roku zorganizowaliśmy 48 imprez na orientację w których uczestniczyło 2500 tysiąca uczestników.

ZMIANY
Rok 1995 był rokiem zmiany Hufca. Z powodów różnych nasza drużyna została rozwiązana w Hufcu Szczecin. Niebawem rozpoczęliśmy działalność w Hufcu Szczecin-Pogodno w 111 Drużynie Harcerskiej Szczepu Sosnowej Szyszki. Prowadziliśmy tam Starszoharcerski Pluton Łączności "AKINAKES". Pomimo specjalności nie zmieniliśmy głównego profilu naszej pracy - imprez na orientację. Do 1995 roku zdobyliśmy miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji Pucharu Polski, 4 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski, Wice Mistrzostwo w Nocnych Mistrzostwach Polski i wiele czołowych miejsc w imprezach wszystkich rang w województwie i Polsce. Jednak po 1995 roku swoją pracę ograniczylismy prawie do startów w imprezach organizując 4 imprezy rocznie. Od 1996 roku powstała przerwa w działalności w dziedzinie imprez na orientację. Spowodowane było to pójściem głównego prowodyra dh. Roberta Filipskiego do odbycia zaszczytnej służby wojskowej. Akinakes ograniczył się w tym czasie wyłącznie do pracy harcerskiej w Szczepie Sosnowej Szyszki. Tak trwało do 1998 roku. Jesienią 1998 roku przeprowadzono rozmowy z Hufcem ZHp Szczecin Dąbie. Wynikiem ich było powstanie Harcerskiego Klubu Imprez na Orientację "FANATYCY OGNIA" z sekcjami "AKINAKES", "EXCALIBUR", BŁYSKAWICE". Założycielami Klubu byli:Robert Filipski, Sławomir Szczęsny, Rafał Mikołajczyk, Marta Grapsztunowicz, Stella Białek, Honorata Lipka, Rafał Salamon

NOWA ERA
Już w 1999 roku rozpoczęliśmy organizację zamierających prawie na terenie Szczecina imprez na orientację, kontynuując tradycję nazewnictw z ubiegłych lat. otworzylismy również pierwszą w Szczecinie stronę internetowa poświęconą imprezom na orientację. Pozostały również tradycje harcerskie:barwy czarno-zielone, proporce, własne pagony, symbolika i tradycje. Ruszył również ponownie Biwak Metodyczny. Oprócz organizacji imprez czynnie uczestniczylismy i pomagaliśmy w różnego rodzaju imprezach: Rajd Harcerski w Trzciance, Harcerskie Rajdy Ogólnopolskie "GRYF", Zloty Hufca i inne. Rok 2000 dał nam wiele satysfakcji. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy naszą sztandarową obecnie imprezę - I Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w Zawodach na Orientację oraz Harcerski Rajd Primaaprilisowy przy współpracy 7 DH "DRAGON", "PENTAGONU" i Szkoły Podstawowej nr 34 w Szczecinie. Zwiększyła się również ilość organizowanych imprez oraz uczestników. W tym roku również rozpoczęlismy przygotowania do wielu waznych imprez w 2001 roku. Tak 2001 rok był przełomem w naszej działalności. Liczba członkow klubu przerosła 25 ludzi, organizowaliśmy po 2 imprezy na orientację w miesiącu, na każdej z nich uczestniczyło conajmniej 100 uczestników. Lecz najważniejsza była organizacja II Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Marszach na Orientację "MROŻONA BUSOLA" rangi Pucharu Polski. Wreszcie po tylu latach Puchar Polski powrócił do Szczecina. Impreza organizowana była przy współudziale środków finansowych Urzedu Marszakowskiego i pod patronatem Marszałka Zachodniopomorskiego, Wojewody Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecina. Równie ważnymi imprezami były: II Ogólnopolskie Gryfińskie Dni Orienteeringu oraz II Szczecińskie Dni Orienteeringu. Łącznie zorganizowalismy 80 imprez na orientację, kursów i szkoleń dla 4500 uczestników. W tym roku zmienilismy rózwnież nazwę na Harcerski Klub Turystyczny "AKINAKES". Wcześniej zbytnio kojarzono nas z sektą religijną. Pomimo dużej ilości imprez przygotowaliśmy dośc atrakcyjny program imprez na 2002 rok. Nasze wysiłki spowodowały nadanie 4 imprezom rangi ogólnopolskiej w 2002 roku. W ten sposób można stwierdzić iż, Klub cały czas sie rozwija. Najwazniejszymi imprezami naszym roku jubileuszowym są: IV Ogólnopolskie Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w MnO "POMERANIA", III Ogólnopolskie Gryfińskie Dni Orienteeringu, I Ogólnopolskie Mistrzostwa Pomorza w kajakowych Zawodach na Orientację "MIEDZYODRZE", IV Ogólnopolskie Szczecińskie Dni Orienteeringu, III Ogólnopolskie Mistrzostwa Szczecina w Rowerowych Zawodach na Orientację "SZPRYCHA", I Trzcińskie Dni Orienteeringu. ,Prawda, że wspaniały jubileusz ?? W tym roku również rozpoczęliśmy ogólnowojewódzki program dla dzieci i młodzieży pod nazwą "MOJ WYBÓR-MOJA PRZYSZŁOŚĆ".
Podsumowując naszą 10 letnią pracę zorganizowaliśmy ponad 400 imprez na orientację, szkoleń i kursów na terenie Szczecina, Gryfina, Goleniowa, Trzcińska Zdrój w których uczestniczyło powyżej 15 tysięcy uczestników z terenów województwa, Polski i Holandii prowadząc w tym 2 projekty rangi Pucharu Polski i 7 ogólnopolskich.

PROGRAMY I WSPÓŁPRACA

Od września 2001 roku HKT "AKINAKES" oraz OKTA PTTK "TRAPER", Młodzieżowy Dom Kultury w Gryfinie i koło PTTK w Trzcińsku Zdrój - ( Trzcińskie Bractwo Przygody Turystycznej "KON-TIKI" ) stworzyły program, którego celem jest propagowanie i rozwój Imprez na Orientację i ich odmian nie tylko na terenie Szczecina, lecz również województwa. W ten sposób wiele imprez regionalnych i ogólnopolskich będzie organizowanych poza Szczecinem. Jednocześnie daje to możliwość zdobywania Odznaki Imprez na Orientację PTTK od stopnia srebrnego wzwyż, jak i możliwość poznania walorów krajoznawczych terenów województwa. Ponadto program przyczyni się do powstania i rozwoju profesjonalnie organizowanych Imprez na Orientację w terenie. Obecnie klub poza organizacją programowych projektów z zakresu turystyki kwalifikowanej PTTK, organizuje program dodatkowy. W jego zakresie jest organizacja obozów letnich i zimowych zarówno własnych jak i na zlecenie, a także Imprez na Orientację i kursów w ramach lekcji dla bezpośrednich szkół. Pozwala to zarówno w lepszym stopniu propagować turystykę w środowisku lokalnym, lecz również poprzez niskie ceny umożliwia spędzenie aktywnie i turystycznie wolnego czasu przez dzieci i młodzież szkolną regionu. Jest to możliwe dzięki posiadaniu nie tylko uprawnień kadry PTTK i ZHP, lecz również uprawnień umożliwiających organizację placówek wypoczynkowych jak i dotowaniu Akcji Letnich i Zimowych. Do 2002 roku wraz z Regionalną Komisją InO PTTk współorganizowaliśmy rywalizacje:Puchar Przewodniczącego RKInO oraz Puchar Pomorza Zachodniego oraz uczestniczymy w rywalizacji na najaktywniejszą turystycznie szkołę. Od lipca w wyniku połączenia się z Klubem Turystyki Aktywnej PTTK "TRAPER", powstał Harcerski Klub Turystyczny PTTK "AKINAKES" przy oddziale Zachodniopomorskim PTTK. Nasza ekipa planowała również współzałożenie pierwszej w Szczecinie organizacji zajmującej się biegami na orientację pod nazwą Miedzyszkolny Klub Sportowy "WIKING" oraz ogólnowojewódzkiego Zachodniopomorskiego Centrum Orienteeringu.

PODZIAŁ KLUBU I NOWE HKT
I nadszedł czas podziału klubu. W czerwcu 2002 roku przytąpiono do prac nad założeniem Międzyszkolnego Klubu Sportowego "WIKING". Część osób nie będących harcerzami odeszła z "AKINAKESU". 18 września 2003 roku formalnie zarejestrowano MKS "WIKING" w Urzedzie Miejskim w Szczecinie, rozpoczynając nowa erę. W HKT "AKINAKES" pozostał Robert Filispki i Rafał Konieczka. Jednak ta sytuacja nie trwała długo. Nastąpił powrót do korzeni. Już w lutym 2003 roku doszło do porozumienia z 7 DH "DRAGON" i harcerze oraz harcerki z tej drużyny wstapiły do HKT. Znów byliśmy typowo harcerską ekipą. Zgodnie z tradycją nie zapomnieliśmy o imprezach na orientację. Nowa ekipa wspomagała pracę "WIKINGA" podczas organizacji V Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Gryfinie a część uczestniczyła w tych zawodach zdobywając Puchar Gryfina 2003 w kategorii TP (początkujących). Jednak największym sukcesem była organizacja trasy na XIII Ogólnopolskim Rajdzie Harcerskim "GRYF" pod nazwą "InO z Agentem czyli w poszukiwaniu Jacka Błąda". Można powiedzieć, że była to trasa zorganizowana na 100% i z tego co wiemy bardzo podobała się uczestnikom. I suniemy dalej.

OBECNIE
Rok 2004 był bardzo udanym i bardzo nieudanym rokiem. Rozpoczęliśmu go gromadką dzieci i w szczytowym okresie na zbiórki przychodziło po 30 dzieciaków. Rozpoczęliśmy również rywalizację w Hufcowym Turnieju "Srebrne słoneczko- srebrna Lilijka", który wgraliśmy :). To był również rok wielu imprez w tym międzynarodowego Projektu Turystycznego "750 lecia Gryfina", Nocnych Mistrzostw Polski w Marszach na Orientację, II edycji "InO z Agentem czyli Henio Kłoss Żyje - Reaktywacja" w ramach XIV Ogólnopolskiego Rajdu Harcerskiego "Gryf" oraz wieloma imprezami i wyjazdami. Jednak po obozie w Ustroniu coś się popsuło w naszych trybikach i kilku ludzi odeszło. Zastępowa Linda Żukowska wraz z dziećmi przeszła do 19 DH "Sokół", zaś przyboczna Agata Gałecka znikła :(. Mamy nadzieję, że się odnajdzie w naszym hufcu. A HKT, działa dalej, Zmienia troszkę zasady działania. Zapraszamy wszystkich z hufca oraz innych jednostek ZHP do naszego, zawsze otwartego grona przyjaciół. Zaznaczamy, że nasza praca skierowana jest obecnie na propagowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki w szczecińskim i wojewódzkim środowisku szkolnym.


KLUB ISTNIAŁ I DZIAŁAŁ DO 2005 ROKU


 var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-480911-15']); _gaq.push(['_setDomainName', '.prv.pl']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();